در مورد دیگ های بخار بیشتر بدانیم

دیگ بخار فولاد آرین

دیگ بخار ظرفی فلزی دربسته است که یک طرف آنرا حرارت و طرف دیگر را آب در برگرفته است پس میشود گفت که دیگ بخار یعنی تبادل حرارت بین آب و آتش که این تبادل حرارت در آخر به ضرر آب تمام شده و آن را به دمای جوش می رساند و سبب تولید بخار میگردد.
بخار تولید شده در یک ظرف در بسته می باشد پس فشار به بدنه دیگ وارد می شود و چون به دیگ فشار وارد میشود به آن مخزن تحت فشار نیز میگویند پس مخزن تحت فشار اصولا مخزنی است که از داخل تحت فشار می باشد ولی معمولا قابلیت تحمل این فشار را از بیرون نیز دارد.
دیگ های بخار علاوه بر تحمل فشار مکانیکی بخار از داخل باید بتوانند حرارت زیاد را نیز تحمل کنند پس باید طوری طراحی شود که جداره های دیگ قادر به تحمل فشار داخلی و حرارت بالا باشند که همه اینها در دیگ های بخار شرکت فولاد آرین به دقت بررسی میگرد و در راستای سیاست صادقانه شرکت و استاندارد بین المللی، کارشناسانی غیر از افراد مشغول در شرکت برای نظر و بررسی دعوت میشوند.
خب پس با این مقدمه پی بردیم که دیگ بخار مخزنی است حساس که تحت فشار زیاد آب را به بخار تبدیل میکند. اما اصولا هدف اصلی استفاده از دیگ بخار چیست و چه کاربردهایی دارد و در چه مکانهایی میشود از آن بهره برد؟
باید گفت اصل طراحی دیگ بخار به دلیل بهره بردن از حرارت غیر مستقیم به جای حرارت مستقیم می باشد. ما از زمان های خیلی دور از روش حرارت دادن مستقیم به وسیله آتش در بسیاری از کارها بهره میبردیم ولی امروزه در صنعت این روش اصلا مطلوب نمی باشد. و اینجا بود که به فواید استفاده از بخار پی برده شد.
بخار به دلیل دارا بودن گرمای نهان تبخیر، انرژی حرارتی زیادی را با خود حمل میکند پس اگر بتوان آن را تقطیر نمود میتوان اکثر این حرارت را دریافت و استفاده نمود. به طور مثال در سیستم های گرمایشی که طراحی و محاسبات آن بر مبنای اختلاف دما بین آب و فلز صورت میگیرد گرمای ویژه در یک کیلوگرم از بخار تقریبا 2 برابر گرمای ویژه آب در دمای 90 درجه سانتیگراد میباشد حال آنکه در بسیاری از مواقع رساندن آب به این دما کار بسیار سختی برای دستگاه می باشد.
علاوه بر این به دلیل وابستگی دما و فشار در سیستم های اشباع، کنترل دما به وسیله فشار بخار به راحتی امکان پذیر است و در گرمایش با بخار توزیع دمای یکنواختی در مقایسه با گرمایش توسط الکتریسیته بدست می آید.
از بخار استفاده های دیگری نیز می شود که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
برای تمیز کاری و شستشو – برای عامل محرک و انتقال نیرو – برای پخت با بخار زنده – برای فرآیندهای شیمیایی و خیلی دیگر از مواردی که همه گویای کاربرد گسترده از بخار می باشند.
با مواردی که اشاره شد بخار به یکی از با اهمیت ترین مورد در صنایع امروزی تبدیل شده است و دیگ بخار (به انگلیسی Steam Boiler یا Steam Pot) به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات کارخانجات و صنایع به شمار می رود که در صنایع غذایی، نفت، نساجی، پتروشیمی، شیمیایی، یونولیت، بتن سازی، تولید قارچ، باتری سازی و بسیاری از کارخانجات و کارگاه ها و مغازه ها و ساختمان های مسکونی و اداره ای مورد استفاده قرار میگیرد.

مخازن تحت فشار فولاد آرین-قسمت دوم
مخازن تحت فشار فولاد آرین-قسمت دوم
مخازن تحت فشار فولاد آرین – قسمت اول
مخازن تحت فشار فولاد آرین – قسمت اول
ویژگی های دیگ های آب داغ فولاد آرین
ویژگی های دیگ های آب داغ فولاد آرین
دیگ آب داغ فولاد آرین
دیگ آب داغ فولاد آرین
چرا دیگ روغن داغ فولاد آرین؟
چرا دیگ روغن داغ فولاد آرین؟
دیگ های آب گرم فولاد آرین را بیشتر بشناسیم
دیگ های آب گرم فولاد آرین را بیشتر بشناسیم
دی اریتور ها چه وضایفی دارند؟
دی اریتور ها چه وضایفی دارند؟
نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
  1. متاسفانه در حال حاظر امکان نظر دهی برای این مطلب غیر فعال میباشد در صورت نیاز میتوانید با پشتیبانی در تماس باشید یا از قسمت چت آنلاین اقدام کنید.